Lastiklerin aşınmasına sebep olan faktörler hangileridir?

Öncelikle, lastiklerin zamanla aşınması normal bir şeydir. Arabayı yerde tutarak, sürekli bir temasa maruz kalırlar. Ancak bazı faktörler bu aşınmayı arttırıp hızlandırabilir:

- Uygun hava basıncında olmamaları: yüzde yüz etkin olmaları için, lastiklerin bir taraftan takıldıkları araca uygun olmaları, ve diğer taraftan da uygun basıncı düzeyinde şişirilmiş olmaları gerekmektedir. Çok şişirilmiş ya da yeteri kadar şişirilmemiş lastiklerle, patlama riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

- Kötü bir denge: tekerlerin dengesi (balans) titreşimleri ortadan kaldırmaya yarar. Kötü bir balans olduğunda rahatsız bir sürüş ve titreşimlerle karşılaşırsınız, aynı zamanda lastikleriniz de çok çabuk aşınacaktır.

- Bozuk bir paralellik: kötü bir geometri ayarı da lastiklerinizin erken yıpranmasına yol açacaktır. Hatta bu durum aracınızın yol üzerindeki davranışını etkilemeye ve lastikleri deforme etmeye kadar gidebilecektir.

- Kusurlu bir subap: kullanım ömrü süresince, bir subap aşınabilir, yıpranabilir ve bu da lastiğin sızdırmazlığının azalmasına sebebiyet verecektir.

- Kusurlu amortisörler: kötü durumda olan amortisörler ile, lastiklerinizin kullanım ömrü dörtte bir oranında azalacaktır.

- Fazla hız: üreticiler, ürün kurallarında lastikler için bir hız endeksi belirlemektedirler ve bu endeks ile lastik, üzerine takılı olduğu araç tipine uyumlu olacaktır.

- Çok fazla yük: yük endeksi, bir lastik takılması esnasında dikkate alınır. Dolayısıyla aracın şartnamesine uygun lastiklere sahip olmak zorunludur ama aynı zamanda aracı da üreticinin önerdiği sınırlar çerçevesinde yüklemek gerekir.
Bir Önceki Sayfa