SPEEDY'DE VERİLEN PERİYODİK BAKIM HİZMETLERİ


Speedy'de verilen periyodik bakım hizmetleri ve kontroller, otomotiv üreticisinin tavsiyeleri doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Periyodik bakım, araca belli sürelerde yapılması gereken koruyucu nitelikteki bakımlardır. Aracımızın bakımları bazı etkenler doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Bu etkenleri mevsimsel ve aracın kullanım koşulları belirlemektedir. Bu etkenlerin başında ise aracınızın km si gelmektedir. Normal kullanımı olan aracın 10.000-15.000 km ler arasında bakımının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
»»


PERİYODİK BAKIMLARPeriyodik bakımlar mevsime göre değişkenlik gösterebilir. Aracın km si ne göre yapılan filtre , motor yağı değişimi ve kontroller haricinde mevsime göre diğer unsurlarında kontrolleri ve değişimi gerekmektedir.
»»


KIŞ BAKIMIKış mevsiminde karşılaşılabilecek risklere karşı motorlu araçların bazı bakımlardan geçmesi gerekir.

Soğuk, sisli, yağmurlu ve karlı havalarda araç kullanımı her zamankinden daha riskli olduğundan araçların da buna göre hazırlanması gerekiyor.
»»


YAZ BAKIMI


Kış mevsiminin olumsuz yol şartlarında yıpranan otomobilinizi, yaz boyunca sorunsuz kullanmak için kışa girerken yapıldığı gibi bakımının yapılması gerekmektedir. Flitreler ve motor yağına ek olarak, aşağıdaki unsurlardada gerekli
»»


ARACIMDAKİ FİLTRELERİN GÖREVİ NEDİR?


Motorunuz dışarıdan ve içeriden, çeşitli kiri ve özellikle de dolaşan yağın kirini üzerinde biriktirir.

Yağ – hava – ve yakıt filtreleri motorunuzu korumak amacı taşır. Aynı zamanda motorun ömrünü uzatmak ve performansını arttırmak için de kullanılır.
»»


YAĞ FİLTRESİ NE İŞE YARAR?


Yağı sürekli temiz tutmaya yarar. Aynı zamanda, parçaların aşınmasından kaynaklanan kirleri de tutar. (toz, kalıntılar... gibi)
- Motorunuz çalışmaz pozisyondayken, içindeki yağı tutar.
- Motorunuzun soğumasına katkıda bulunur.

»»


İŞLEMEYEN BİR FİLTRENİN GETİRDİĞİ RİSKLER NELERDİR?


Motorunuzun parçalarının aşınması hızlanacaktır.

- Motorunuzun parçalarının aşınması hızlanacaktır.
- Motorunuz daha çabuk eskiyecek, yıpranacaktır.
»»


HAVA FİLTRESİ DEĞİŞİMİ HER BAKIMDA GEREKLİ MİDİR?


Bu filtre de her 15 000 ila 20 000 km’de bir* aracın kullanım biçimine de bağlı olarak, değiştirilmelidir. (Hava filtresi şehir içinde, şehir dışında olduğundan daha çabuk kirlenir.).
»»


UYARI İŞARETLERİ


Motorun yağının her 7500 ile 15000 km’de bir değiştirilmesi zorunludur.
Yağ değişimi ve yeniden yağlama olmadan, motorunuz performansından kaybeder ve tekrar eden arızalara yol açabilir.
»»