MOTOR YAĞI


Arabınızda kullanılan yağın iki temel içeriği vardır; Baz Yağ ve Katkılar.

Baz Yağ, Motor yağının hayati fonksiyonunu yerine getirmesini, yani motorun yürüyen aksamını yağlayarak sürtünmeden doğan aşınma ve kırılmalara karşı koruma sağlamaktadır.

Katkılar ise motor yağına yeni özellikler katar. Mevcut özelliklerini düzenler iyileştirir.
Baz yağ tek başına motorunuzu yeterince korumak için yeterli değildir. Bir motor yağının çok çeşitli motor çalışma koşullarında çeşitli fonksiyonları yerine getirmesi gerekir. Bu nedenle formüle birçok katkı maddesi eklenmiştir:

Deterjan/Dispersan katkılar, Pas ve Korozyon önleyiciler, Antioksidanlar, Aşınma önleyici katkılar, Viskozite düzenleyiciler ve akma noktası depresanlar.
Bir yağın performansı, vizkozite derecesi ve enerji saklama özellikleri, API Servis sembolünde bulunabilir. Bu sembol, iki harften oluşan ve motor yağının kalitesini ve hangi tip araçlar için uygun olduğunu ifade eden API (American Petroleum Institute) servis notunu belirtir. İlk harf, "S", yağın bujili ateşleme veya benzinli motorlar için uygun olduğunu gösterir. İlk harf, "C" ise, "kompresyon ateşlemeli" veya dizel motorlar için uygun olduğunu ifade eder. "S" kategorileri için, kategoriler alfabetik olarak ilerledikçe performans seviyesi artar. Ancak, dizel araçlar için tipler ve kullanım amaçları büyük değişiklikler gösterdiği için aynı şey "C" kategorileri için geçerli değildir. Uygun
»»


YAĞ DEĞİŞİMİNİN İŞLEVLERİ NELERDİR?


- Mekanik parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltmak ve bunların soğumasını sağlamak.
- Motorun temizliğini sağlamak.
- Motoru korozyona karşı koruma.

»»


NEDEN YAĞ SEVİYESİ KONTROL ETTİRİLMELİDİR?


Yetersiz yağ seviyesi olduğunda aşağıdakilerden biri ile karşılaşabilirsiniz:
»»


KONTROL PANELİNDEKİ ALARM IŞIĞI YANIYORSA


Motor yağının basıncı aşırı düşer veya yağ miktarı çok azalırsa bu işaretle uyarılırsınız. Motoru hemen durdurun. Bu uyarıyı dikkate almayanlar, motorun tamamen bitmesi riskini göze almış demektir.
»»